Mokslo ir technologijų parkų (MTP) vaidmuo vystant inovacijų ir verslumo ekosistemą Lietuvoje kinta. Parkai perima užsienio patirtį, kuri remiasi startuolių ugdymu sutelkiant tarptautinių verslo konsultantų, rizikos kapitalo fondų komandas, pagreitinančias kuriamų inovatyvių produktų atsiradimą rinkoje. To tikisi ir užsienio inovacijų bendruomenėse patirties pasisėmę lietuviai, grįžę namo ir aktyviai padedantys parkams formuoti startuolių poreikius atitinkančių paslaugų paketą.
„Būtent šie inovacijų bendruomenės vertę atrandantys ir tarptautinės patirties įgiję startuoliai padeda identifikuoti poreikius ir patvirtina, kad Lietuvoje esantys mokslo ir technologijų parkai turi judėti link akceleratorių veikimo modelio. Nors verslo akceleravimo programų Lietuvoje yra ne viena, tačiau mūsų šaliai pritaikytam akceleravimo modeliui reikalingas dar aktyvesnis rizikos kapitalo ir kvalifikuotų įvairių verslo sričių ekspertų įsitraukimas“, – pastebi Kauno MTP Inovacijų ir verslumo departamento direktorius Paulius Nezabitauskas.
Kauno mokslo ir technologijų parko vadovai įsitikinę, kad apjungus nacionaliniu ir ES mastu teikiamas investicinių fondų lėšas ir privačių investuotojų patirtį, galima sukurti pajėgius verslo akceleratorius. Juose dirbančios tarptautinės komandos padėtų verslininkams nuo strategijos sukūrimo iki konkretaus techninio sprendimo įgyvendinimo.
„Tenka susidurti su manančiais, kad startuoliui užtenka atsidurti investuotojų akiratyje ir jį aplankys pasaulinė sėkmė. Taip, tai labai svarbu, tačiau iki investicijos pritraukimo reikia nuveikti daug namų darbų: produktą ar technologiją pristatyti tiesioginiams pirkėjams, gauti atsiliepimus bei pirmuosius pardavimus, turėti preliminarų verslo plėtros planą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio rinkose. Būtent dėl to reikalinga verslo akceleravimo patirtis. Konsoliduota vieša-privati partnerystė padėtų išplėtoti tarptautinėse rinkose patikrintą verslo akceleravimo modelį“, – sako Kauno MTP Veiklos organizavimo departamento direktorius Tomas Černevičius.
Kauno mokslo ir technologijų parkas prisijungė prie „Interreg Europe“ programos projekto „Fast Forward Europe (FFWD EUROPE)“. Kartu su projekto partneriais iš Prancūzijos, Vokietijos, Danijos, Ispanijos ir kitų šalių lietuviai perims Europos investuotojų, entreprenerių ir verslo plėtros politikos konsultantų patirtį. Projekto koordinatoriai, Normandijos plėtros agentūra, numato 2018-aisiais pristatyti Akceleravimo programų reguliavimo planą, padedantį pritaikyti geriausias patirtis akceleratorius plėtojančioms organizacijoms.
„Mūsų regione veikiantis akceleratorius „FFWD Normandie“ apjungia būtent šio regiono, kuris garsėja technologijomis, skirtomis pieno perdirbimui, poreikius ir investuotojų lūkesčius. Tai jo išskirtinumas ir privalumas. Labai svarbu akcentuoti savo regiono stiprybes tam, kad vietinės ir tarptautinės kompanijos galėtų plėstis“, – sako Normandijos plėtros agentūros projektų koordinatorė Nesrine Houheche.
Projekto partneriai numato, kad tarptautinio bendradarbiavimo dėka verslo įmonės padidins savo matomumą kontaktų mugėse, galės rasti verslo partnerių ir išbandyti naujas rinkas. Projektas „Fast Forward Europe (FFWD EUROPE)“, Nr. PGI02042, įgyvendinamas Europos regioninės plėtros fondo ir Interreg Europe programos 2014-2020 pagalba. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį ir Interreg Europe programos vadovybė negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateiktos informacijos panaudojimą.