Savaitgalį įvykęs Lietuvos šaulių sąjungos ir Tech-Park Kaunas organizuotas hakatonas „Ugninis skydas 2024“ atskleidė tendenciją ir visuomenės susidomėjimą dvigubos paskirties technologijomis. Kurti kibernetinio saugumo ir gynybos naujoves panoro daugiau nei du šimtai dalyvių, o renginį palaikė NATO DIANA akceleratoriaus atstovai. Inovacijų ekspertai sako, kad dvigubos paskirties technologijos tampa niša mažoms valstybėms imtis lyderio vaidmens technologijų sektoriuose.
„Technologiniai sprendimai, tokie kaip bepiločiai orlaiviai, radarai ar kibernetinio saugumo priemonės, suteikia kariuomenei pranašumą kovos lauke bei leidžia veikti preciziškiau, mažinant žmogiškų klaidų tikimybę. Be to, gynybos technologijos yra svarbios ir civiliniam sektoriui. Daug naujovių, sukurtų karinėms reikmėms, vėliau pritaikomos civilinėje pramonėje, kas skatina technologinį progresą visoje visuomenėje. Pavyzdžiui, internetas, GPS ir daugelis kitų kasdieniame gyvenime naudojamų sprendimų pradžioje buvo sukurti kariniais tikslais. Todėl investicijos į gynybos technologijas ne tik užtikrina saugumą, bet ir kuria inovacijų pagrindą įvairiuose sektoriuose“, – sako startuolių bendruomenės Tech-Park Kaunas direktorius Paulius Nezabitauskas.
Hakatone pristatytos technologijos buvo skirtos kovai su bepiločiais orlaiviais, kibernetiniam saugumui stiprinti ir kitoms gynybos reikmėms. Pagrindinis prizinis fondas, siekiantis 45 tūkst. eurų, buvo padalintas keturioms geriausioms komandoms. 15 tūkst. eurų „Scalewolf“ prizo iškovojo „Intelsight“ komanda, sukūrusi šaulio taikymosi įrenginį, kuris pagerina operatoriaus saugumą ir tikslumą kovos sąlygomis. „Baltic Sandbox Ventures“ 15 tūkst. eurų prizas ir antroji vieta atiteko „AiDrone.Tech“, kurių sukurtas FPV dronais paremtas radijo dažnių slopinimo aptikimo ir naikinimo sprendimas sulaukė didelio investuotojų susidomėjimo. Komanda taip pat pakviesta auginti stiprinti antreprenerystės įgūdžius preakceleravimo programose ir dalyvauti Europos investuotojus sutraukiančiuose tinklaveikos renginiuose. Į tokį renginį kvietimą iš rizikos kapitalo fondų „Coinvest Capital“, „Depo Ventures“ ir investuotojų tinklo „EBAN“ gavo ir „Halas“, trumpojo nuotolio raketinės oro gynybos sistemos lauko treniruoklio kūrėjai.
10 tūkst. eurų „Scalewolf“ prizą pelnė ir latvių „SUBmerge Baltic“ komanda, vystanti povandeninį droną, gebantį įveikti didelius atstumus. Dar viena iš nugalėtojų komandų, 5 tūkst. eurų „Scalewolf“ prizininkai „Harlequin Defense“, kurianti sistemą kovai su bepiločiais orlaiviais taip pat susilaukė pripažinimo.
„Hakatono metu naudingiausi buvo patarimai iš patyrusių mentorių, tinklaveika su kitais hakatono dalyviais bei mentoriais. Bendradarbiavimas su investuotojų bendruomenėmis ir šiandien, ir ateityje yra itin svarbus norint pasiekti mūsų užsibrėžtų tikslų daug greičiau ir efektyviau. Sujungus tai su preaceleravimo programų siūlomomis galimybėmis, mentoryste, ir specializuota pagalba galime suprasti ar mūsų kuriamas produktas yra vertas tolesnių investicijų iš potencialių klientų ir partnerių perspektyvos. Tai yra itin svarbu ir mums ir visos Lietuvos jaunų startuolių ekosistemai“, – pastebi „Harlequin Defense“ komandos atstovas Povilas Kvederas.
Dalintis praktinėmis įžvalgomis panoro per kelias dešimtis šalies ir užsienio verslo mentorių, antreprenerių ir praktikų. Kaip pastebi verslo mentorius ir antrepreneris Daniel Kulig, labai svarbi hakatono nauda yra ir tai, kad toks renginys suburia motyvuotus protus. „Tokie dalyviai dirba greitai ir mąsto praktiškai, demonstruoja puikius komandinio darbo ir problemų sprendimo įgūdžius. Raktas į sėkmę hakatone yra idėjas paversti realiais sprendimais, kurie būtų ne tik novatoriški, bet ir realistiški, orientuoti į tikrų gynybos poreikių patenkinimą“, – akcentuoja Daniel Kulig.
Renginio metu taip pat vyko kibernetinio saugumo varžybos „Capture the Flag“, kurias organizavo Lietuvos šaulių sąjungos kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopa. Šiemet dalyvių skaičius šiose varžybose taip pat išaugo trigubai, o nugalėtojais tapo komanda iš Estijos.