Gynybos technologijos tampa vis aktualesnės, o Lietuvos verslas, mokslas ir kariuomenė aktyviai ieško būdų, kaip kartu kurti inovatyvius sprendimus šalies saugumui stiprinti. Startuolių bendruomenėje Tech-Park Kaunas 30 verslo įmonių, startuolių ir mokslininkų komandų, kurios pristatė įvairias technologijas – nuo dronų ir antidroninių sistemų iki kibernetinio saugumo, duomenų perdavimo, karių aprūpinimo ir psichologinio atsparumo stiprinimo sprendimų.
„Lietuvos verslai jau dabar kuria technologijas, kurios gali būti pritaikytos gynybai. Mūsų tikslas – padėti jiems rasti tinkamus partnerius ir suprasti kariuomenės poreikius, kad inovacijos taptų realiai naudojamais sprendimais“, – sako Tech-Park Kaunas direktorius Paulius Nezabitauskas.
Technologijų įvairovė: ne tik dronai, bet ir kibernetinis saugumas bei psichologinis atsparumas
Susitikime pristatytos gynybos inovacijos apėmė platų spektrą technologijų. Be dronų ir antidroninių sistemų, ypatingas dėmesys skirtas kibernetiniam saugumui, karių aprūpinimo sprendimams bei duomenų apsaugai.
„Kibernetinis saugumo technologijų poreikis yra labai stipriai išaugęs. Raginame organizacijas pasirūpinti kibernetinės apsaugos pagrindais. Reikalingos ir sistemos, kurios padeda apsaugoti svarbią infrastruktūrą nuo kibernetinių atakų“, – sakė diskusije dalyvavęs Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos Informacinių technologijų departamento direktorius Deividas Stumbras.
Renginyje taip pat buvo pristatytos naujovės, skirtos karių psichologiniam atsparumui stiprinti, taip pat funkcinio maisto sprendimai, kurie užtikrintų optimalų karių fizinį pasirengimą ilgalaikių operacijų metu.
Verslo ir kariuomenės bendradarbiavimas – spartesni sprendimai ir stipresnė pramonė
Susitikime dalyvavę Krašto apsaugos ministerijos, Gynybos resursų agentūros, Lietuvos kariuomenės, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos bei Lietuvos inovacijų agentūros atstovai akcentavo, kad vietinė gamyba leidžia greičiau diegti inovacijas ir užtikrina operatyvų techninį aptarnavimą.
„Reikalingos technologijos ir inovacijos, kurios būtų pigios, bet efektyvios. Technologijos sparčiai vystosi, todėl svarbu neatsilikti nuo naujovių ir išnaudoti mūsų verslo potencialą“, – pabrėžė krašto apsaugos ministrės patarėjas Artur Plokšto.
Tarptautinės partnerystės atveria eksporto galimybes
Lietuvos inovacijų ekosistema jau jungiasi prie tarptautinių iniciatyvų – Tech-Park Kaunas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Šiaurės šalių gynybos inovacijų tinklu „The Defence Innovation in The Nordics and New Nordics“ (ODIN). Ši iniciatyva siekia sukurti dvigubos paskirties technologijų sertifikavimo ir testavimo mechanizmą, taip pat skatinti bendradarbiavimą tarp regiono kariuomenių ir technologijų kūrėjų.
Tokios iniciatyvos padeda Lietuvos įmonėms ne tik kurti inovacijas vietos rinkai, bet ir plėsti savo produktus į tarptautines gynybos inovacijų grandines, įskaitant NATO DIANA akceleravimo programas.
Kaunas – gynybos technologijų vystymo centras
Kaunas, turėdamas stiprią inžinerijos, aviacijos ir IT sektorių bazę, tampa vis svarbesniu dvigubos paskirties inovacijų centru. Mieste veikiantys universitetai, auganti startuolių bendruomenė sudaro puikias sąlygas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikloms, kurios gali būti pritaikytos tiek civiliniame, tiek gynybos sektoriuje.
„Norint išlikti konkurencingiems gynybos inovacijų srityje, būtina nuolat testuoti naujas technologijas ir jas pritaikyti kariuomenės poreikiams. Kaunas turi potencialą tapti gynybos inovacijų ekosistemos centru ne tik Lietuvoje, bet ir visame regione“, – teigė P. Nezabitauskas.